Rozhovor - RADOVAN SOCHOR

Rozhovor - RADOVAN SOCHOR

Ocenění AHR ČR Restauratér roku 2018 v kategorii Samostatné restaurace na loňské konferenci AHR ČR RADOVAN SOCHOR. Cena za vedení Švejk restaurant, největšího českého gastronomického franchisingového řetězce s více než padesáti provozovnami, putovala tak tentokrát do Plzně.

Vy jste se asi okolo Švejk restaurantů pohyboval už jako dítě?

Samozřejmě! Švejk restaurant je od počátku rodinný podnik a jak bývá zvykem, do jeho chodu jsou zapojeni více či méně všichni členové rodiny. V kuchyni i na place jsem se opravdu „motal“ už jako dítě a na brigády do restaurace jsem pak začal chodit v patnácti letech.

 

Bylo to pro vás samozřejmé, že budete pokračovat v práci svého otce, který síť restaurací založil v roce 1996?

Jednoznačné to určitě nebylo. Bylo mi tehdy teprve šest let☺ Ale postupem času se věci vyvinuly tak, že jsem po škole a krátké stáži zakotvil v rodinné firmě

 

Kdy jste převzal síť Švejk restaurant? To asi nebylo ze dne na den?

Aktivněji jsem se podílel na dění ve firmě od osmnácti let, kdy jsem prošel všemi možnými pozicemi. Postupně se moje kompetence a odpovědnost zvyšovaly a po studiu na vysoké škole jsem přebral vedení po mém otci.

 

Vím, že jste sbíral zkušenosti i v zahraničí. Využijete je ve vašem podnikání? Naučil jste se tam něco, co tady ne?

Sbíral jsem zkušenosti po celé Evropě a také v USA. Každá země má své zvyklosti, tradice a gastronomii. Snažil jsem se vzít si ze všeho jen to pozitivní. V Evropě jsem pracoval na pozici HR v cateringové společnosti v rámci závodu Moto GP. Také jsem závody organizoval – v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Francii, Holandsku a Německu. V USA, na Floridě, jsem dělal číšníka ve snídaňovém bistru a také recepčního v hotelu. To všechno byla dobrá škola☺A musím říct, že se při své současné práci často inspiruji právě fungováním různých zahraničních podniků.

 

Rezonuje s vámi filozofie restaurací? Jinak řečeno – máte je rád?

Mám a musím je mít rád☺ Pravdou ale je, že moje generace preferuje vzhledem ke svému životnímu stylu trochu jiné podniky. Švejk restaurant je univerzální koncept, který neurazí opravdu nikoho a každý si zde najde své. Naším heslem je, že jsme restaurace, kde se staří cítí mladí a mladí jako v pohádce.

 

Děláte nějaké věci jinak než váš otec? Co nového jste vnesl do chodu podniků?

Nastavil jsem systém kontrol, jednotných gastronomických akcí a dalších provozních doplňků konceptu. Spíš se snažím dodržovat již nastavené a dbám na to, aby vše opravdu bylo tak, jak má být.

 

V čem je podle vás skrytý úspěch vašich restaurací?

V tradici, kvalitě, interiéru, atmosféře, příběhu a službách. Na trhu se objevují stále nové a nové koncepty a podniky. Ne vždy však na trhu vydrží dlouho. Švejk restaurant je klasika, která zůstává klasikou a funguje stále. A tak to chceme udržet i v dalších letech.

 

Máte přehled o tom, jak to v jednotlivých provozovnách funguje? Je kvalita všude stejná?

Přehled mám. Kvalita určitě není všude stejná. V tomto odvětví hraje obrovskou roli lidský faktor, který není neomylný. Proto z našeho pohledu nelze dosáhnout „ideálu“ stejné kvality. Ale snažíme se řízením franchisy k tomuto „ideálu“ přiblížit co nejvíce.

 

Ne každý ví, že maso v restauracích je z vaší vlastní farmy. Jak vznikl nápad na její založení?

V našich dvou restauracích v Plzni a v Nepomuku máme jako přidanou hodnotu restaurace maso v bio kvalitě z naší farmy, která je teď hlavní aktivitou mého otce. V této synergii jsme si začali maso distribuovat do vlastních podniků.

 

Do jaké restaurace byste se jako zkušený restauratér nešel najíst? Co by vás odradilo?

Těžko soudit restauraci předtím, než opravdu vyzkoušíte její služby. Leckdy se vyklube z napohled vábivé restaurace nemilé překvapení. Ale samozřejmě, že to může být i naopak. Jediné vodítko, které je zaručené, je obsáhlé menu a žádná klientela v podniku. To obvykle svědčí o tom, že suroviny a výrobky nemají „obrátku“, kvalita je špatná a jídlo až „nebezpečné“. Obecně mám rád restaurace, které mají na výběr z menšího množství pokrmů, ale připravených z kvalitních a čerstvých surovin.

 

Daří se vám udržet stálý tým zaměstnanců? Jak je vybíráte?

Vybírám je podle vlastního citu, analyzuji si silné stránky lidí a páruji je s pracovními pozicemi tak, aby byli zaměstnanci i já spokojeni a celý tým fungoval.

 

Co zajímavého nabízíte hostům v zimní sezoně?

V současnosti je speciální nabídkou pro zimní období – Pečený vepřový bůček s nastavovanou kaší a celerovou slámou.

 

Určitě máte další vizi. Jaká je?

Máme☺ V současné době vyvíjíme určitou modifikaci nové restaurace, která by měla mít modernější interiér i gastronomii, konkrétně jiné složení menu. Měla by cílit na mladší generaci, přilákat nové zájemce a být jakousi alternativou k tradičnímu Švejk restaurantu.

 

RADOVAN SOCHOR

  • Vystudoval mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické a následně Českou zemědělskou univerzitu
  • Pracoval tři roky v cateringové společnosti v rámci závodu Moto GP po celé Evropě
  • V současné době je mimo jiné majitelem pivovaru Zlatá kráva, majitelem cateringové společnosti Food Truckcz, projektovým managerem franchisy Švejk restaurant, spoluvlastníkem farmy Sochorův statek.

Zpět na přehled

Rozhovor - RADOVAN SOCHOR