Rozhovor - PETR FRÝDL

Rozhovor - PETR FRÝDL

Ocenění AHR ČR v kategorii Odpovědný hotel roku 2018 si z loňského slavnostního Galavečera v Ostravě odvezl PETR FRÝDL, ředitel hotelu Park Inn by Radisson Hotel Ostrava nyní Quality Hotel Ostrava City.

Potěšilo vás ocenění?

Ano, velice. Získané ocenění bereme jako uznání toho, co děláme. Těší nás, že naše dlouholeté aktivity dávají smysl a motivují nás i nadále v těchto činnostech pokračovat.

 

Jak byste popsal odpovědnost vašeho hotelu? V jakých oblastech ji realizujete?

Odpovědnost hotelu je výsledkem činnosti celého našeho týmu zaměstnanců, kteří se do společensky odpovědných akcí rádi zapojují a často se jimi řídí i v soukromém životě. Realizujeme se v různých činnostech – od pravidelného úklidu v okolí hotelu až po úklid odpadků při společných aktivitách, jakými byly například výstup na horu Emu, výlety v Beskydech nebo piknik u řeky Ostravice. Spolupracujeme se školkou pro děti s poruchou autistického spektra a vadou řeči, aktivně se účastníme charitativních akcí pro Onkologické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Jsme aktivním partnerem různých charitativních běhů ve městě. Investujeme také do aktivit za účelem snížení naší ekologické stopy. Hotel je zároveň držitelem mezinárodních certifikátů Safe Hotels a Green Key.

 

V čem se projevuje nejvýrazněji?

Nejvýraznější a z časového hlediska nejvýznamnější je především naše spoluúčast na charitativních akcích. Naše znalosti a zkušenosti předáváme lokálně dále v oblasti středních a vysokých škol a to hlavně při vzdělávání žáků odborných učňovských škol. Zaměřujeme se na zdravý životní styl. Snažíme se nezatěžovat přírodu a podnikat v souladu s ekologií.

 

Jaký je váš vztah k odpovědnému podnikání?

Je pro nás velmi důležité podporovat lokalitu, v níž podnikáme a podporovat ty, kteří neměli tolik štěstí, jako naše firma a naši zaměstnanci. Ať už z důvodů handikepu nebo jiné nenadálé sociální situace, kdy si nemohou pomoci sami. Bereme to jako samozřejmou součást naší práce.

 

Zapojujete do odpovědných aktivit hosty?

Hosté se do odpovědných akcí zapojují vlastní činností a rozhodnutím. Například vodovodní baterie a toalety v koupelnách, které hosté u nás používají, mají úsporný režim a tím se podílejí na snížení naší ekologické stopy. Hosté mají také možnost rozhodnout se, zda chtějí měnit ručníky a povlečení každý den, či nikoli, a tím přispět k úspoře vody. Informace o tom, že na každé kapce záleží, je uvedena v informativním letáku na každém pokoji. Ve veřejných prostranstvích mohou hosté využívat koše na tříděný odpad a mohou se společně s námi účastnit charitativních běhů ve městě.

 

A zaměstnance?

Po nástupu do zaměstnání všichni noví zaměstnanci a brigádníci absolvují školení Odpovědného podnikání, kde je seznamujeme se všemi aspekty práce v našem hotelu, především ekologií, sociálními aktivitami a dobrovolnictvím. Do aktivit hotelu se zapojuje většina zaměstnanců tím, že během roku vykonají nespočet dobrovolnických hodin. Zaměstnanci se pravidelně zúčastňují charitativních běhů, společných úklidů a také jízdy na kole do práce za účelem podpory snížení emisí. Hotel se v minulém roce zapojil do kampaně Papučový den, který vznikl na podporu mobilního hospice.

 

Jaké zajímavé projekty nebo programy jste už připravili?

Naše interní programy na snižování ekologické stopy zahrnují například papírové kelímky, které jsou nabízeny účastníkům kongresových akcí. Místo plastových brček do nápojů jsme začali používat brčka kovová. Vaříme z čerstvých surovin a spolupracujeme s lokálními a farmářskými dodavateli

 

Rezonuje filozofie odpovědného podnikání s vaším osobním životním stylem?

Věřím, že ano. Úcta a pokora k přírodě a k prostředí, kde žijeme, by měla být součástí aktivit nás všech.

 

Mnoho kolegů hoteliérů neví, jak s odpovědností začít, myslí si, že je to finančně náročné. Co byste jim poradil?

Myslím si, že zodpovědně podnikat není jen otázkou financí. Začít se může již od malých krůčků, od třídění odpadů, úklidu v místní komunitě, přes charitativní akce až po projekty snižující energetickou závislost nebo šetrné využívání přírodních zdrojů. Důležité je uvědomit si, že i zdánlivě malá pomoc může přispět k lepšímu. A také to, že i díky odpovědnému podnikání se dá ve skutečnosti ušetřit i dost finančních prostředků.

 

Chystáte nějaké další „odpovědné“ projekty?

Nápady a myšlenky na nové projekty přicházejí plynule, ale musím říci, že v první řadě je naším hlavním cílem projekty našeho zodpovědného podnikání dělat dlouhodobě, kdy kvalita přesahuje kvantitu.

 

Co děláte ve svém volném čase?

Mezi moje oblíbené volnočasové aktivity patří převážně sport všeho druhu, hudba, příroda a cestování. V listopadu 2017 jsem si zaběhl Newyorský maraton a v létě 2018 jsem vystoupal na vrchol jedné z nejkrásnějších hor, na ikonický Matterhorn.

 

PETR FRÝDL

  • Pochází z Ostravy, vystudoval střední odbornou školu AHOL a Vyšší odbornou školu – obchodně právní v Ostravě.
  • V současné době je ředitelem hotelu Quality Hotel Ostrava City, který spadá pod hotelový řetězec Choice Hotels International.
  • Dříve vedl tento hotel pod značkou Park Inn by Radisson Hotel Ostrava, kde se podílel již na jeho otevření v roce 2008.
  • V hotelnictví se pohybuje 18 let, praktické zkušenosti získával na různých manažerských pozicích, od oddělení housekeepingu, přes recepci, rezervace a revenue, po obchodní oddělení.
  • Před svým příchodem do mezinárodní hotelové sítě Radisson Hotel Group, působil několik let v Imperial Hotel Ostrava a v Residence Inn by Marriott San Antonio v USA.

Zpět na přehled

Rozhovor - PETR FRÝDL